В Україні створені ідеальні умови для скупки земель за безцінь
Чималу роль у цьому процесі відіграє економічний курс, по всій видимості, не випадково обраний владою, пише в статті для ZN.UA економічний оглядач Юлія Самаєва.
Форсуючи скасування мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення, держава допомагає корпораціям збагатитися за рахунок одного з небагатьох, що залишилися в України ресурсів – землі. Аргументуючи тим, що права власників ущімлені, площі сільгоспземель скорочуються, інфраструктура нерозвинена, місячна орендна плата становить 100 гривень за гектар і 55% виплат за оренду власники отримують товаром, нам малюють картину повної безвиході. І пропонують самий простий, швидкий і, мабуть, самий неправильний вихід із ситуації, впевнена автор. “Зараз велика частина паїв здається в оренду великим сільгосппідприємствам, от тільки сільські мешканці від цього багатшими не стають.
Чи зміниться ситуація, якщо орендарі стануть власниками? Ні. А якщо це будуть іноземні власники? Теж ні”, – йдеться в статті. Як повідомляється, на світовому ринку землю не купують паями по 4 га, нікого не зацікавить шматочок землі без чітких меж серед ріллі. Землю скуповують полями, але для того, щоб її можна було в такому вигляді продати, потрібно створити умови для об’єднання власників і правову систему, здатну права цих власників захистити. Потрібно остаточно довести до розуму кадастр (не варто забувати, що питання межи для українців має сакральне значення), задуматися про ренту, яка б дозволила власникам паїв не залишитися біля розбитого корита після продажу землі. “На сьогоднішній день нічого з вищезгаданого немає, зате є всі умови для того, щоб “мародери” скупили паї, сформували ділянки, придатні для продажу, та потім на них заробили”, – йдеться в статті.
Скупити землю задешево на первинному ринку для її подальшого перепродажу на вторинному зможуть, звичайно, далеко не всі. Простим людям (у тому числі вчорашньому середньому класу) це виявиться просто не по кишені.
В прольоті ризикує опинитися і переважна більшість великих і навіть найбільших підприємців. Скористатися припасеними в офшорних кубушках валютними “заначками” їм можуть банально не дозволити – тут чиновникам дуже до речі доведеться той вищезгаданий факт, що формування цивілізованого земельного ринку буде все ще тільки “в процесі”. І тільки “щасливі” володарі адмінресурсу зможуть отримати “пільговий” доступ до останнього стратегічного ресурсу країни – земельного. Але скористатися правом “першої аграрної ночі” можна, тільки поки ти у владі, зазначає автор статі. Експерти ринку звертають увагу на той факт, що зараз, як і в 2012-му при Януковичі, вже значно активізувався і набирає обертів процес нарощування земельних банків і консолідації аграрного бізнесу, в тому числі і через скупку керуючих компаній та підприємств-орендарів великих і не дуже земельних угідь. Як і три роки тому, так і зараз відбувається це в очікуванні скасування мораторію на продаж землі. Тільки якщо Янукович збирався зробити це, виписавши процедури і правила виключно під себе і свою “сім’ю” (при цьому, звичайно, розуміючи, що не зможе на поділитися з росіянами і китайцями, у яких теж сподівався пристойно зайняти), то Порошенку доводиться рахуватися з думкою американських і європейських інтересантів.
За відомостями джерел ZN.UA, ще не так давно за президентською родиною значився тільки 12-й за розміром земельний банк в країні, то за останній рік він, після зміни власників чималого числа агрокомпаній, збільшився мінімум в три рази, перевищуючи вже 300 тисяч га. Вартість землі в Україні нині катастрофічно низька, як і рівень життя сільських жителів. При цьому соціальні стандарти держава заморозила, а інфляція, за оцінками НБУ, до кінця року становитиме 30%.
Оксана Матвейчук
по матеріалах ZN.UA