Чому енергоміністр Демчишин ігнорує українське вугілля?

Минулого тижня шахтарі стояли під Кабміном. Враховуючи, що столиця не чула гуркоту шахтарських касок щонайменше десять років, зрозуміло, що до крайніх дій вугільників примушують безпрецедентні обставини.

На поточний рік галузь залишилась без дотацій, шахтарі вимушені сплачувати податки з пенсій та зарплат, їх позбавлено пільг. Окрім того, Міністерство енергетики оголосило реформу галузі, яка перш за все націлена на ліквідацію українських шахт. Зрозуміло, що за умов війни, багатотисячних переселенців та вкрай критичної економічної ситуації в країні, держава не в змозі перекрити соціальні видатки у зв’язку зі скороченням шахт, а це означає, що вугільники, залишившись без роботи, навряд чи отримають достойні компенсації та соціальні гарантії. При цьому у держбюджеті на 2015 рік на розвиток галузі грошей не передбачено взагалі.

З іншого боку, військові дії на Сході примушують Україну імпортувати вугілля та електроенергію. Утім, через надлишковий обсяг імпортованої з Російської Федерації електроенергії, передбачений державним контрактом між ДП «Укрінтеренерго» і ВАТ «Інтер РАО ЄЕС», вітчизняні теплоелектростанції призупинили або ж значно скоротили власне виробництво, а отже – споживання вугілля вітчизняних шахт. Відповідно шахтарі не відвантажують продукцію. Українське вугілля виявилося державі не потрібне.

Фактично вугільники та енергетики стали заручниками документу, який фахівці енергоринку та депутати вже назвали корупційним.

Навколо контракту вирують скандали. Прем’єр України Арсеній Яценюк звинуватив міністра палива та енергетики Володимира Демчишина в зраді національних інтересів. Голова парламентського антикорупційного комітету Єгор Соболєв вважає, що основним завданням цього контракту є постачання електроенергії до Криму та на окуповані території Сходу, де господарюють російські найманці. Недарма неодноразово озвучувалось, що в самому документі окупований Крим згадується в якості російського федерального округу.

«Контракт на імпорт електроенергії з Росії дозволяє забезпечити світлом в першу чергу Крим та «ЛНР» фактично за безцінь. Україна зобов’язана купувати електроенергію в Росії за завищеною ціною, причому тоді, коли вона нам просто не потрібна – наприклад, уночі», – вважає пан Соболєв.

За його словами, експерти, які аналізували контракти Міненерго, одностайні: імпорт вугілля продовжується за непрозорими схемами, а контракти на закупівлю електроенергіі з Росії – збиткові для України.

Цьогорічна зима виявилась відносно теплою і Україна споживає значно менші обсяги електроенергії, ніж передбачено контрактом. Змінити ж його умови на поточний момент виявляється неможливим.

«За контрактом Росія може коректувати ціни на постачання електроенергії в Україну, а ми не можемо змінювати вартість електроенергії, яку ми постачаємо до Криму. Ще в контракті сказано, що спірні питання розглядає «самий справедливий у світі» московський суд. І це підписують представники державних органів! Вочевидь це рівень некомпетентності», – вважає голова незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець.

Нардеп, секретар Комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки, Вікторія Войціцька, яка має копії документів, вже оцінила збитки держави від імпорту електроенергії з РФ і «транзитом» у Крим лише за січень у 185 млн грн, і прогнозно до кінця року більш ніж у 2,67 млрд грн.

У п’ятницю, 6 лютого, під час виступу міністра Демчишина у Верховній Раді, пані Войціцька намагалася отримати від нього конкретні відповіді на запитання: а чи дійсно за цим контрактом Росія може у односторонньому порядку змінювати ціни на імпорт, і чи підписувався даний контракт лише за умови 100% забезпечення електроенергією окупованого росіянами Криму? Демчишин від прямих відповідей ухилився.

До речі, копії скандального контракту добуті нардепами винятково завдяки їхнім особистим зв’язкам. Офіційно ж оприлюднити контракт Демчишин ніяк не наважиться.

Антикорупційний комітет ВР вимагає оприлюднення контракту, каже Соболєв, який окремо наголосив на цій вимозі у присутності Президента Порошенка та Прем’єра Яценюка.

«Президент запевнив, що підтримує цю ідею, а прем’єр пообіцяв, що протягом трьох днів будуть надані остаточні результати роботи урядової комісії щодо законності укладення даних контрактів», – каже він (комісія мала оголосити про результати розслідування вже 6 лютого, але поки що затримує – прим. ред)».

Депутати обурені тим, що Міненерго не відповідає на запити профільного комітету, а міністр Демчишин не з’являється на засідання,що є прямим порушенням законодавства. Міненерго відмовчується, депутати ж тим часом ведуть розслідування для з’ясування обсягу збитків, які несе Україна за цими контрактами.

Поки вирують пристрасті навколо одіозного контракту  і його кабальні для України умови й досі не змінено, енергетична галузь втрачає в результаті непрозорих та економічно необгрунтованих дій. У січні українські ТЕС закупили на 130 тисяч тон менше українського газового вугілля. Натомість, в Україну завозять російське вугілля тієї ж марки поряд з дійсно дефіцитним – антрацитовим.

Припинення закупівлі вугілля вітчизняного видобутку, в тому числі на шахтах Львівсько-Волинського вугільного басейну, фактично залишило без роботи багатотисячні шахтарські колективи.

Згідно контракту, електроенергію в Росії купують за ціною 86 копійок, але всередині країни для власних ТЕС існує обмеження ціни – 72 копійки. А в Крим ми продаємо за зниженою ціною, на 15% дешевше ціни поставок з Росії.

Подібними контрактами та за умов відсутності державної підтримки вугільна галузь ставиться на межу знищення.

Хто винний в цьому – буде розбиратися прокуратура, на адресу якої обурені депутати понаписували вже десятки звернень. Інше питання – хто захистить шахтарів та вугільну галузь?

Сьогодні Ігор Гузь, депутат-мажоритарник з Волині, поставив міністру питання: що робити з вугільною галуззю у волинському регіоні?

«Ми її знищуємо чи підтримуємо? Я не знаю, що сказати шахтарям. Чи має міністерство, яке ви очолюєте, чіткі плани?».

Депутат зазначив, що головним питанням залишається доля шахти №10 у Нововолинську – буде вона добудовуватись чи ні? «Якщо відповіді від вас немає, прошу писати заяву на звільнення! Якщо ні – я зареєструю такий проект», – сказав нардеп.

Джерело: http://zik.ua/ua/analytics/2015/02/06/chomu_energoministr_demchyshyn_ignoruie_ukrainske_vugillya_562399

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *