«Кіотські гроші» в Україні й далі освоюють фірми, причетні до Януковича? – розслідування
“Схеми” як працювали при Януковічі, так і працюють при “теперішній владі”. Чому таке відбувається, після революції гідності ?
Джерело: http://zik.ua/tv/project/Special/
Лише від Японії у рамках Кіотського протоколу про обмеження викидів в атмосферу парникових газів Україна отримала понад 4 млрд гривень. Левова частка коштів мала піти на програми з енергозбереження – утеплення дитячих садочків, шкіл і лікарень. Утім у закладах, які потрапили під дію програми, й досі гуляє вітер і протікають стелі. Як з’ясували журналісти, тендери на проведення робіт, як і раніше, дістаються фірмам, що можуть мати стосунок до людей режиму Януковича.
Кіотський протокол – міжнародна угода, яку підписали в однойменному місті в Японії задля контролю над потраплянням парникових викидів в атмосферу. Згідно з документом, якщо країна забруднює атмосферу менше від визначеної норми, отримує за це гроші. Україна, як учасник Кіотського протоколу, продала зекономлені одиниці шкідливих викидів Японії та Іспанії. Частину отриманих коштів мали скерувати на екологічні програми, а ще на утеплення соціальних закладів. Утім…
Журналісти «Спецвідрядження» побували у Червоноградській лікарні, яка серед об’єктів Львівщини отримала найбільше грошей за Кіотським протоколом, – 15 млн гривень. За документами, ремонтні роботи у закладі мали завершити ще рік тому. Проте, як з’ясувалося, виконано лише 70% від передбаченого кошторисом. Ще й неякісно. Через нові вікна дме вітер, утеплено лише один із фасадів, через замалу кількість встановлених водоприймачів у приміщеннях вогко, вода потрапляє у палати.
Схожа ситуація і в Сокальській центральній лікарні, у дитячому садочку селища Ланчин на Прикарпатті, де побували журналісти.
Скандали щодо освоєння «кіотських грошей» почали спалахувати ще 2012 року, коли тендери на проведення робіт дісталися маловідомим фірмам. Їх відомий журналіст-розслідувач Дмитро Гнап називає «прокладками», через котрі переганяли гроші (у 2012-му – понад 1 млрд 700 млн гривень).
«Розслідування вели до найближчого оточення Януковича, фірм, пов’язаних з Юрою Єнакіївським, так званим народним депутатом Юрієм Іванющенком. А ще до Миколи Присяжнюка – колишнього міністра агропромислової політики, який мав значний вплив на Міністерство екології та природних ресурсів через свого давнього бізнес-партнера Едуарда Ставицького», – розповів Дмитро Гнап.
Серед тих, хто займався проведенням утеплювальних робіт у закладах Львівщини та Прикарпаття, де побували журналісти «Спецвідрядження», – компанія «Інтертехенерго.
Попри неякісно проведені роботи на попередніх об’єктах, наприкінці літа ця ж фірма здобула перемогу у новому тендері – на 28 млн грн – із переоснащення освітлення на Прикарпатті. Саме «Інтертехенерго» встановлюватиме світильники на основі LED-технологій, хоча львівська компанія «Вальво» готова була зробити це втричі дешевше. Втім тендерний комітет Держекоінвесту пропозицію відхилив, зіславшись на невідповідність у документації.
Також варто звернути увагу на те, що у травні прем’єр-міністр Арсеній Яценюк погодив оплату майже 850 млн гривень «кіотських грошей» на ремонтні роботи й утеплення тих самих садків і лікарень, а ще дав розпорядження погасити заборгованість ТзОВ «Карпатибудінвест», хоча журналісти агентства «Слідство. Інфо» довели: компанія – власність Юрія Іванющенка.