Корупція в уряді: нові факти, більші суми, саботаж урядовців

Коли створювали робочу групу із вивчення фактів багатомільярдної корупції в уряді, розумів, що буде багато перешкод, зокрема з боку посадовців, яких підозрюють у зловживаннях. Водночас із перших засідань зіткнувся з тим, що відкритості й прозорості нашої роботи перешкоджають самі члени групи – і таких більшість… Минулого тижня відбулося два засідання групи. Інформація, яку вдалося отримати, вражає, повідомила Дивись Інфо прес-служба нардепа Осуховського.

Отож, у середу, 29 квітня робоча група заслухала представників Держфінінспекції, зокрема її колишнього очільника Миколу Гордієнка, та керівників таких держпідприємств: «Укргазвидобування», «Нафтогаз України», «Укртрансгаз», «Енергоатом». Керівник «Укрнафти» не з’явився.

Вдалося з’ясувати, що заявлена Гордієнком інформація про корупцію в цих установах підтверджується. Ба більше, виявлено нові зловживання.

Зокрема, в «Укргазвидобуванні» зафіксовано збитки на суму 358 мільйонів гривень, які підтверджує і Гордієнко, і Держфінінспекція. Однак цю цифру підприємство оскаржує в судах, а Генпрокуратура проводить досудове розслідування. У «Нафтогазі України» зафіксовано порушення, але суму буде з’ясовано згодом, бо тривають перевірки. Однак там зупинено ризиковані операції на 4,6 мільярда гривень. Це кошти, які навіть не входять у ті 7,6 мільярда, про які говорив Гордієнко. В «Укртрансгазі», окрім задекларованих Гордієнком порушень на 219 мільйонів гривень, додатково виявлено зловживання ще на 151 мільйон гривень, а загалом на 370 мільйонів.  В «Енергоатомі» триває перевірка – відповідно узгодженої суми зловживань ще немає, але інформація, яку надав Гордієнко, частково підтвердилася. Уже з’ясовано, що зловживання там можуть сягнути суми 1,5 мільярда гривень, яка так само не входить до заявлених Гордієнком 7,6 мільярда.

Водночас ми зіткнулися із саботажем з боку представників державних органів, які мали б доповідати на засіданнях робочої групи. На жаль, в середу на засідання не з’явився представник Генпрокуратури – відповідно група не отримала інформацію про кількість кримінальних проваджень щодо корупційних зловживань, періоду оборудок, конкретних сум, які фігурують у розслідуваннях.

Ще одна проблема – рішення депутатської групи про допуск представників ЗМІ лише на перші 15 хвилин засідання. Я запросив представників преси прийти на засідання, але інші члени групи, як виявилося, воліли працювати за зачиненими дверима. Попри мої неодноразові наполягання, члени групи відмовилися зробити засідання відкритим для преси. Підтримали публічність засідання, окрім мене, ще народні депутати Дмитро Добродомов і Яків Безбах. Усі решта або не голосували, або утрималися. Серед них: Костянтин Матейченко («Народний Фронт»), Іван Мельничук (БПП), Борислав Береза (позафракційний), Ігор Попов (партія Ляшка), Павло Костенко («Самопоміч»), Владислав Бухарєв («Батьківщина»), Володимир Парасюк (позафракційний).

На засіданні, яке відбулося в четвер, ми заслухали представників Держфінінспекції, Миколу Гордієнка, заступника міністра інфраструктури, керівників таких держпідприємств: «Укрпошта», «Укрзалізниця», «Укрзалізничпостач», «Украерорух» та Адміністрація державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації. У результаті особистих наполягань на засідання групи таки з’явився представник Генпрокуратури, який зобов’язався надати нашій групі до 15 травня попередні дані розслідувань фактів, озвучених М.Гордієнком. Окрім цього, ухвалено рішення, що робоча група звернеться до ГПУ та Яценюка з приводу незаконного звільнення Гордієнка.

Після заслуховування представників «Укрпошти», «Укрзалізниці», «Укрзалізничпостачу», «Украероруху» та Адміністрації державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації підтверджено зловживання з коштами держбюджету приблизно на мільярд гривень (період січень-вересень 2014 року). Йдеться про періоди роботи уряду, як за керівництва Азарова, так і Яценюка.

Зокрема, стосовно «Укрпошти» підтверджено зловживання на 112 мільйонів гривень, щодо яких навіть є судові рішення. Відносно «Укрзалізниці» підтверджено зловживання на 295,7 мільйона гривень (відкрито 12 кримінальних проваджень). Ці справи зараз перебувають у судах, Генпрокуратура веде слідство. Щодо «Укрзалізничпостачу» йдеться про зловживання на 300 мільйонів гривень. Справи також перебувають у судах, прокуратура веде слідство. Що стосується «Украероруху» – виявилося, що було незаконно перераховано кошти за роботи на об’єктах на суму 60,4 млн. грн.

І найголовніше: з’ясовано, що є всі підстави розпочати процес повернення в державну власність «Укртелекому», оскільки покупець акцій не виконав приватизаційних умов, бо не передав Держспецзв’язку обладнання телекомунікаційної мережі спеціального призначення. Через це бюджет втратив 220 млн. грн.

Загалом за два дні вивчення матеріалів підтверджено корупційні дії в урядах Азарова та Яценюка на близько 3,2 мільярда гривень, серед яких – 151 мільйон гривень додаткових збитків до заявлених раніше Гордієнком.

На наступних засіданнях розглядатимемо корупційні оборудки у фінансовому та аграрних секторах. Про час та місце заходів інформуватиму додатково.

Зауважу, що на два останні засідання робочої групи не з’явилися такі депутати: Антон Геращенко («Народний фронт»), Ігор Котвіцький («Народний фронт»), Ігор Мосійчук (партія Ляшка), Микола Паламарчук (БПП).

Джерело: http://www.coruption.net/novini/item/32721-koruptsiia-v-uriadi-novi-fakty-bilshi-sumy-sabotazh-uriadovtsiv

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *