Майданівці прибрали до рук нелегальний видобуток бурштину (стаття 28 червня 2014)

10173

Колишня «янтарна жила» сина Януковича тепер слугує відомим громадським організаціям.
ІНФОРМАТОР провів власне розслідування нелегального бізнесу та дізнався, скільки коштує совість селян, коли за згоду платять доларами на вагу.

Незаконний видобуток бурштину відбувається, переважно, на Рівненщині та Житомирщині. Видобутком займається багато хто: від місцевих кримінальних угрупувань до представників відомих громадських організацій, що завоювали собі популярність під час подій на Майдані («Спільна справа», «Самооборона»). До речі, перехід даного нелегального бізнесу до рук вищезгаданих товариств відбувся сам після «Революції гідності», – колишній бізнес Олександра Януковича дістався новим власникам одразу після перемоги Майдану в результаті рейдерського захоплення.
Сам процес видобутку відбувається наступним чином.
У селян за високу винагороду орендують земельні паї, на яких знаходиться родовище каміння. Далі за допомогою спеціальних установок (так звані «пушки) вимивається пісок для пошуку; дані маніпуляції псують ґрунт – після закінчення запасів бурштину земля перестає бути родючою для вирощування сільськогосподарських культур.
Видобутий бурштин сортується відповідно до розміру по категоріям, так званих «фракціях» – чим більша фракція, тим дорожче каміння.

1 кг найдешевшого каміння (десятої фракції) продається злочинцями за 3500 доларів.
Бурштин же 200-ї фракції коштує біля 8000 за кг.
В день, в залежності від місця розташування родовища, видобувають 40 – 50 кг бурштину.
Окремий, цільний камінь  вагою в 4 кг і більше може коштувати 200 000 євро.

Основними замовниками є Польща та Китай. Для останніх, окрім ювелірної, бурштин має ще й певну сакральну цінність, оскільки цей камінь, за поглядами китайців, приносить добробут та вдачу тому, кому він належить.

Бурштин продається оптом – всі партії каміння важать 100 кг і вище.
Місцеві жителі повністю схвалюють цю протизаконну діяльність, оскільки також опиняються у «долі». Перебування однієї пушки на земельному паю власника коштує біля 700$ в день. За словами очевидців, місцевим селянам гроші видають пачками, на вагу. Валюту ніхто не перевіряє на фальшивість – гроші справжні.
Але не завжди виходить домовитися – так, у селі Гулянка, що на Житомирщині, видобуток бурштину «кришує» загін озброєних автоматами афганців у кількості 300 чоловік. Це угрупування захопило місцевий агрокомплекс, вигнавши з нього всіх робітників, щоб самостійно займатися нелегальним видобутком бурштину. На територію комплексу стороннім вхід заборонено.

Всі групи, що займаються бурштином, ввели жорсткий контроль всіх присутніх у місцях видобутку – так, у населених пунктах створені своєрідні КПП, які контролюють увесь транспорт, що потрапляє до «бурштинових селищ». Під час вивозу чергової партії каміння для продажу перевірка стає особливо жорсткою.

Представники влади чинять мляві спроби зупинити крадіжку природних багатств України – так, з МВС була направлена делегація для вирішення конфлікту у Гулянці. У відповідь на звинуваченні у незаконному бізнесі вищезгадана група афганців почала погрожувати розправою над мирними жителями. Чиновники не змогли знайти достатньо аргументів для зупинення такого свавілля й повернулися до Києва ні з чим.

Легалізація незаконного бізнесу поки що в проекті, проте саме його існування зводить нанівець всю боротьбу проти корумпованості та економічної безвідповідальності. Якщо учасники «Революції гідності» втрачають цю саму гідність в гонитві за грошима, то чи можна взагалі казати про перемогу над злочинністю та звернення до європейських цінностей?

Анастасія Чабрець
для ІНФОРМАТОРа


Джерело: http://antikor.com.ua/articles/10173-majdanivtsi_pribrali_do_ruk_nelegaljnij_vidobutok_burshtinu

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.